دامنه های مهم ولی بدون استفاده!

به نظرم یکی از ضعفهای اساسی در وب فارسی، تولید محتوا است. سایت ها و وبلاگ های اندکی وجود دارند که در زمینه ای خاص به شکل حرفه ای محتوا تولید میکنند. (البته ناگفته نماند در این بین نمونه های بسیار قوی و خوبی به چشم میخورند که مایه ی افتخار وب فارسی هستند!)

نمیدونم این تولید محتوای کم ناشی از نوعی خصوصیت اجتماعی است که مانع از به اشتراک گذاشتن دانش بین ما ایرانیا میشه, یا دلیلی خیلی ساده تر مثل نبود مخاطب و خواننده ی حرفه ای، تصور غلط از تولید محتوا در اینترنت و یا حتی تصور غلط از اینترنت و وب(!)، باعث این قضیه است!

برای مثال در زمینه هایی که مربوط به علوم کامپیوتر نیست، مثل ریاضی، فیزیک و …، خیلی سخت میشه منابع و یا مراجعی برای پرسش و پاسخ پیدا کرد. و اگر هم پیدا بشه در قیاس با نمونه های انگلیسی (نه در کمیت که در کیفیت) به شخصه ترجیح میدم از نمونه ی انگلیسی استفاده کنم.

البته این ضعف هرچی به سمت موضوعاتی مثل فناوری، دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر میریم، کمرنگ تر میشه. چرا که در این زمینه ها افراد متخصص به ناچار (به دلیل ماهیت به روز بودن این حوزه ها) با دنیای بیرون از ارتباط بیشتری برخوردارند. و همین باعث میشه تا مهارت های زبانشون بیشتر باشه و در نتیجه از اتفاقات روز دنیا در اون زمینه اطلاع بیشتری داشته باشند. ( که البته بازهم استثناء پیدا میشه)

حالا اینا چه ربطی داره به “دامنه های مهم ولی بدون استفاده!” ؟؟!؟

یکی از چیزای بسیار عجیب، خنده دار و شاید حتی شرم آور، دامنه های بسیار مهمیه که توسط افراد سودجو به ثبت رسیده و این افراد در این امید نشسته اند تا شاید کسی انقدر محتاج این دامنه ها بشه که حاضر باشه مبلغ هنگفتی براش پرداخت کنه و اونا بتونن از این طریق پول مفت و بی دردرسری به جیب بزنن!

در زیر لیستی از دامنه هایی را میبینید که اگه بی دلیل ثبت نشده بودند و افرادی حاضر بودند محتواشونو تولید کنند الان میتونست خیلی به درد بخور باشه.

 • gnu.ir
 • git-scm.ir
 • golang.ir
 • python.ir
 • git.ir
 • ruby-lang.ir
 • djangoproject.ir
 • atom.ir
 • rubyonrails.ir

حالا چه کاری از دست ما برمیاد؟!
همکاری و اتحاد جامعه ی متن باز ایران بارها در کمپین های مختلف و برنامه های گوناگون ثابت شده. برای مثال کمپین قلم فارسی آزاد.
چیزی که واضحه اینه که افراد متخصص در زمینه های مثل زبان های برنامه نویسی و یا git، در ایران و جامعه ی متن باز کم نیستند. به نظرم خیلی جالب میشد اگه کمپین هایی برای خرید این دامنه ها راه اندازی میکردیم و با تهیه ی پول لازم یا حتی راضی کردن صاحبان دامنه ها، این دامنه ها آزاد میشد و با کمک جامعه ی متن باز محتوای لازم این موضوعات تولید میشد.

2 دیدگاه برای “دامنه های مهم ولی بدون استفاده!

 1. سلام
  درسته که بودن این دامنه ها کمک شایانی به بالارفتن رتبه و مخاطب وب سایت ها میکنه ولی با رعایت نکاتی مثل برند سازی میشه به راحتی مخاطب بسیاری رو به خودت جذب کنی.

  1. اگه حرفت اینه که کمبود محتوا ناشی از نبود دامنه نیست که حرف خیلی معقولیه و من کاملا قبول دارم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *